Новини на СПФБ
Работа в мрежа, образование и културен опит
От 7 до 9 юни във Варна се проведе 52-рата Годишна среща на FIAT-IFTA ICD 2023, чийто домакин е Съюзът на погребалните фирми в България по повод 30-годишнината от създаването на организацията.
Срещата послужи като трибуна за интеграция, споделяне на знания и обмен на опит между членовете на FIAT-IFTA, насърчаване на международното сътрудничество. Освен това посещението в България предостави забележителен шанс да се потопите в българската култура, традиции и гостоприемство, предлагайки уникален поглед върху местния начин на живот.
Оживеният град Варна беше домакин на значителна годишна среща и конференция, привличаща около 300 участници от компании-членки на FIAT-IFTA от цяла Европа и различни кътчета на света, както и членове от Българската асоциация. Събитието се похвали с впечатляващо международно представителство с участници от много страни. Сред различните представени нации бяха Австрия, Белгия, Бразилия, България, Хърватия, Чехия, Дания, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Исландия, Ирландия, Италия, Япония, Малта, Мексико, Монголия, Мавритания, Полша, Румъния, Сиера Леоне, Словакия, Словения, Испания, Швеция, Холандия, Великобритания, Украйна, САЩ и др.
На тазгодишната годишна среща основният фокус беше върху важни организационни въпроси. Присъстващите се включиха в дискусии, обхващащи различни значими теми, включително цялостен преглед на дейностите на борда на директорите през предходните 12 месеца, преглед на финансовите отчети на организацията за 2022 г. и представяне на бюджета за 2023 г. Освен това срещата включваше оценката и одобрението на молби за членство от бъдещи асоциирани, активни и национални членове. Друг забележителен акцент беше дискусията относно измененията в устава на организацията, процес, който ще продължи с директна комуникация с членовете на FIAT-IFTA. В крайна сметка предложените конституционни промени ще бъдат подложени на гласуване на предстоящата среща на ICD през 2024 г. Разглеждането на този въпрос е от първостепенно значение, тъй като има за цел да приведе документа в съответствие със съвременните времена и да приспособи структурните трансформации, настъпили в организацията през последните години години.
По време на срещата на ICD беше представена и работата на Комитета за управление на погребалното наследство на FIAT-IFTA и отново всички членове на FIAT-IFTA бяха поканени да споделят знанията си за нематериалното погребално наследство в своите страни в Доклада за погребалното наследство за 2024 г. Много внимание беше също се дава на честването на 20-ата годишнина от Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство, приета на 17 октомври 2003 г. Като горда неправителствена организация, акредитирана от ЮНЕСКО, FIAT-IFTA взе участие в това честване. Подновихме ангажимента си да опазваме нематериалното културно наследство като неразделна част от процеса на загуба на близък и следователно присъщ аспект на нашата работа.
Асамблеята също одобри трансформирането на Програмата за обмен на погребения на FIAT-IFTA в Глобалната образователна програма на FIAT-IFTA и създаването на образователен комитет. Съгласно тази нова програма, встъпителната образователна дейност ще бъде контролиран практически семинар по балсамиране в Барселона, планиран да се проведе от 10 октомври до 13 октомври 2023 г. Този семинар, организиран от SORTEM в сътрудничество с FIAT-IFTA и ALTIMA, погребални услуги компания, има за цел да осигури практическо обучение и опит. Повече информация за този семинар можете да намерите наwww.thanos.org. Освен това, предстоящ уебинар, фокусиран върху транспортирането на тленни останки по въздух, ще бъде организиран от IATA този септември, като служи като значимо събитие за обучение. Членовете на FIAT-IFTA ще получат информация относно този уебинар по имейл. Трябва да се отбележи, че IATA щедро предлага на членовете на FIAT-IFTA 30% отстъпка за IATA Compassionate Transportation Manual (CTM) 2023. Допълнителни подробности за тази оферта можете да намерите наwww.thanos.org.
Конференция FIAT-IFTA 2023 се занимава с дигитални решения, пригодени за погребалната индустрия, българските погребални обичаи и устойчиви практики в погребалната индустрия и танатопраксия, по-специално използването на формалдехид, благодарение на ярките презентации на г-жа Нурия Капдевила и г-н Крейг Л. Колдуел. Интересна гледна точка беше предоставена и от панелна дискусия на тема „Танатопраксис и устойчивост“, експертно модерирана от г-н Гюс Никълс от Ирландия. Панелистите включваха г-н Крейг Л. Колдуел от Обединеното кралство, г-жа Mylena Cooper от Бразилия, г-н Antton Loinaz от Испания и г-н Dominic Vernhes от Франция, предлагащи различни гледни точки и прозрения по темата.
Представители на погребални фирми от цял свят също участваха в техническо посещение във Варненския крематориум и разгледаха Варненския археологически музей, представящ богати колекции, свързани с погребалната култура и Варненското златно съкровище, посетиха красивия катедрален храм „Успение Богородично“ , който е символ на града, и се отправиха назад във времето с Ретро музея, който съдържа експонати от периода 1944-1989 г., разказващи в артефакти как са живели българите по време на социализма.
Вечерната гала вечеря беше повод да отпразнуваме 30-годишнината на Съюза на погребалните фирми в България. Отличени бяха и спонсорите, благодарение на които се получи една фантастична среща във Варна на много високо ниво. Вечерното събитие беше и фантастична възможност да се насладите на отлично фолклорно представление, представящо музиката и народните танци на България.